Ievads
Kāpjam rajonā pie El Chalten pilsētiņas, kas atrodas Argentīnas dienvidu puslodē platumu grādos dienvidpola virzienā gandrīz kā Prāga ir ziemeļpola virzienā.
Klimats gan te ir vējains un mainīgs, bet novembris šeit ir pavasara mēnesis.
Šis ir rajons, kurā atrodas slavenās Fitz Roy un Cerro Torres smailes, bet tajās kāpt mums nepietiek tehnisko iemaņu.
Attiecīgi iesim pārgājienos no pilsētiņas, kāpjot vieglākās virsotnēs, tādās kā Cerro Solo vai Gorra Blanca un mošk izejot kādu apli.
El Chalten būs bāze, kur atgūties, ieēst gaļu un, dzerot vīnu gaidīt, kad atkal būs feins laiciņš. >
Plāns
Ielidojam Buenos Aires 15. novembrī un izlidojam mājup 11.decembrī.
Taksis uz centru no EZE lidostas ir apmēram $25
Ierodamies El Calafate 17.novembrī un atpakaļ uz Buenos Aires lidojam 10. decembrī.
No El Calafate uz El Chalten ir lielais autobuss par $AR800 iet apmēram 3 stundas, bet mēs aizbraucām pa dārgo - ar mikriņu pa $AR2800 turp/ atpakaļ.
Esam sezonas sākumā, tā ka cerams vietas, kur palikt El Chalten, būs. Uz pirmām pāris dienām ir norezervēts ROOM1 no AirBnB.
Izskatās, ka var uz vietas nopirkt gāzi un noīrēt inventāru - piemēram sniegkurpes .
Inventāra saraksts
Sančo
Grupas inv.:
- Prīmuss MSR windburner
- Virve 60m un 30m
- Ledus skrūves (3)
- Sniega pitoni (2)
- Klinšu kāpšanas kamu un pavadiņu komplekts
- Karabīnes (?)
- Žummārs
- Palīgvirve
- Satelīta telefons
- Kalnu pārtika apmēram 6 dienām
Juris
Grupas inv.:
- Telts
- Ledus skrūves (2)
- Karabīnes(?)
- Žummārs
- Aptieka
Idejas kāpieniem
Reku ir labs apraksts par visu El Chalten rajonu
Pirmais piegājiens varētu būt uz Cerro Solo
Reku maršrutu kartes Cerro Solo
Pa nakti guļam šijā De Agostini teltsvietā blakus Torre lagūnai.
Kāpsim pa Cara Este maršrutu.
Otrais kāpiens varētu būt no Čīles puses - Gorra Blanca
Piedra Del Fraile kempings pēdējā apmetne Rio Electrico ielejā.
Apraksts kāpienam Gorra Blanca.
Trekinga idejas
4 dienu trekinga aplis: Huemul Vuelta (Vemjul aplis) .
Paseo del Viento (Vēja Pāreja)
Apkārt visam masīvam ir varens 10 dienu aplis Vuelta al Hielo Continental (Kontinentālā ledāja aplis)
Šis Dienvidu kontinentālais ledājs skaitās trešais lielākais pasaulē.
Dienasgrāmata
26. novembris
Šodien izstaigājām kādus 15 kilometrus pa Buenos Aires. Pēc vakardienas izgājieniem jau dažas vietas, tādas kā Rozā Pils un obelisks, bij pazīstamas. Cauri biznesa debesskrāpju rajonam izgājām uz dabas liegumu - paskatīties uz Platas upes ieteku. Redzējām palielu ķirzaku (Juris saka ka metru garu), bet tā iemuka alā, pirms to paspējām nobildēt. Bija uzraksti “nebarot aligatorus” un “uzmanīties no čūskām”, bet nevienu no tām neredzējām. Pusdienās ēdām iekšas (nieres, smadzenes, asinsdesas, zarnas un vēl kaut kādas desas) San Telmo, kas mums diezgan negaršoja, tā ka nākamreiz ēdīsim gaļu. Samainījām žūksni naudas un novērojām, ka dolārs nu jau ir 60 pesos, kaut vakar bija tik 58. Vakar mums mainīt neļāva, jo nebija līdz pases. Paši lai kož pirkstos :) Vispār krīze nav manāma. Ielas ir tīras, mašīnas jaunas un bomži pamaz. Vakarā Juris patstāvīgi izgāja ielās misijā nopirkt paiku un veiksmīgi to arī paveica!
Sančo
27.11.2019.
Šodien dodamies prom no Buenosairesas uz kalniem. Modinātājs uzlikts uz 7.00. Lidmašīna uz El Calafate izlido 10.40, pirms tam tuvējā kafejnīcā ieturam brokastis, pēc tam savācām somas no viesnīcas un noķērām taxi uz ielas, jo viesnīcas meitenes pasūtītais kaut kā ilgi neierodas. Tālāk viss norit diezgan gludi - vietējā lidostā (Aeorparque) viss bez starpgadījumiem, jālido 3 stundas un pēc tam ar autobusu no El Calafate līdz El Chalten vēl 3 stundas (220 km). Lidmašīnā lasām - Sančo ķīniešu zinātnisko fantastisku telefonā, es - vēstures žurnālu. Pie reizes pārbaudu Sančo zināšanas vēsturiskajā testā par mežonīgajiem rietumiem.
Braucot uz El Chalten, baudām Patagonijas ainavu. Beidzot redzam pampas un ceļmalā ganās lamas un zirgi. Visu 200 km garumā principā neapdzīvoti plašumi, bet ceļš labs. Uz El Chalten braucam ar mikroautobusu, kura cena abos virzienos abiem ir 5800 A$, kas ir apmēram 100 $. Aprakstos tika minēti 10$ vienā virzienā vienam, mums sanāca 25$, bet pa lēto jau brauc tikai lētie. Ierodoties El Chalten, ātri atrodam savu rezervēto namiņu. Saimniece nav mājās, bet atslēga atstāta durvīs un Sančo iepriekš saņēmis par to instrukcijas telefonā. Nometam somas un ejam iepazīsties ar ciemu. Valda vispārēja tūrisma atmosfēra, viss tam pakārtots.
Juris
28. novembris.
Pamodāmies laicīgi un gājām ēst brokastīs pusceptu omleti. Room 1 īpašnieci tā arī neesam satikuši, bet pie durvīm bija atstāta bļodiņa ar keksiem. Esam puslīdz apguvuši dažādos pilsētiņas kvartālus un gandrīz katra mājele ir tūrisma objekts. Nekādas arhitekturālās kontroles un noteikumu šeit nav - pilnīgi šķības, puspabeigtas dārza mājiņas mijas ar biezām, moderni būvētām ēkām. Internets visur ļoti švaks. Ēdot brokastis nolemjam, ka jādabū māja kur apmesties, kad nāksim atpakaļ no Cerro Solo. Atraduši vietu par apmēram $50/nakts, ejam un uz vietas nokaulējam uz $44. Tad, salikuši somās telti un kāpšanas inventāru, ap 11iem sākam apmēram 9 km ilgo pārgājienu uz Lago Torro tuvumā esošo Agostini apmetni. Pa ceļam ir daudz tautas un sāk apnikt visiem teikt "Hola!"
Sancho
29.11.2019.
Šodien mums beidzas īres termiņš Adriānas mājā, kuru joprojām neesam satikuši. Tāpēc pirms došanās uz Agostini nometni, kur mūs gaida vakar uzceltā telts, vēl jāsameklē cits miteklis. Sančo izdodas nokaulēt cenu 44$ par nakti pie Marcello hotelī Guanaco, kas atrodas vienu ielu tālāk. Iemaksājam par divām naktīm, atstājam liekās mantas un dodamies uz Agostini cerībā, ka telts un inventārs nebūs nozagts. Vispār kriminālā ziņā šeit izskatās ļoti droši, nekāda vietējā kontrole pa kalniem arī nav, visi vietējie dzīvo El Chalten, kruķī savu uz tūrismu balstīto biznesu un apkārt nevazājas. Pēc trīs stundām ar atlikušo inventāru pa zināmo taku ierodamies Agostini un iekārtojamies. Atpūšoties pārbaudām inventāru, Sančo man izved īso kursu drošināšanā, ko izmēģinām uz veca celma - kā vilksim no plaisas ārā iekritušo biedru.
30nov 2019
Pa nakti aizmiegu ar austiņām klausoties mūziku un attiecīgi pāris reizes pamostos, galīgi sapinies vados. Auksts nav un nakts vidū izģērbjos. Uz 4 zvana modinātājs un raušamies ārā. Pēc kafijas un brokastīm izejam ap 4:40. Pārceltuvē lienu ar visu somu, ko pusceļā nožēloju, kad iznāk rāpties uz augšu. Jurim ar skrituli iet vieglāk un atpakaļ nākot, izmantosim virvi, velkot skrituli turp un atpakaļ.
Ūdeni uzpildam vietā, kur tas tek no klints blakus takai. Sākam līst augšā gar strauta gultni, bet drīz tur sākas klintiņas, tā ka izrāpjamies otrā gravas malā, kur parādās kaut kādas takas pazīmes. Rāpjamies pa akmeņu lauku, turoties tuvu pie klintīm, kamēr nonākam līdz sniegam. Uzvelkam koškas un uzsienam virvi. Sniegs virspusē ir diezgan stingrs, bet, kad sāk spīdēt saule, paliek mīkstāks. Nonākam pie ledāja malas un tajā rāpjamies pa kreiso pusi, cērtot ar nomikiem un skrūvējot ledusskrūves.
Sančo
1.12.2019.
Pēc vakardienas ultra gājiena (17 stundas ceļā), šodien labi izgulējāmies un, tā kā ir Sančo dzimšanas diena, tad agri sākām atzīmēt - aizgājām uz ēstuvi un sadzērāmies stipro alu, kamēr mums cepa gaļu. Kaut gan pirms tam bija arī saimniecības darbi - aiznesām uz mazgātuvi pāri ielai izmazgāt vešu. Vēl, kamēr es košerējos pa istabu, Sančo aizgāja uz aptieku un nopirka man smēres, ko ieziest ģīmi, jo vakardien biju tā nocepinājis seju, ka piere vienās čūlās. Pie reizes viņš paēda arī pirmās brokastis. Pēc gaļas un alus izgulējām dzērumu un ķērāmies atkal pie saimniecības. Mums likās, ka izmainīties peso iet uz beigām un vajadzētu vēl, bet tad Sančo nejauši somā atrada 2 cm žūksni ar divsimtniekiem, kuru veikli sadalījām - katram pa cm. Vēl noskaidrojām, ka mums jāreģistrējas žandarmērijā nākošam gājienam uz Gorra Blanca, jo tur būs jāiet no Čīles puses un jāreģistrējas arī vietējā tūrisma administrācijā. Apmeklējām pārtikas un tūrisma veikalus, jo šis tas jāiepērk nākošajam gājienam, jānoīrē sniega kurpes un madracītis (manējais netur gaisu un ātri pārvēršas par paladziņu). Tā strādājot, ātri pienāk vakariņu laiks. Šodien izmēģinām foreli restorānā zem mūsu mitekļa. Ēst var, bet ir bijusi labāka. Vispār iespaids par vietējiem labs, visi laipni izturas, ja ko prasa, paskaidro, bet nav arī uzbāzīgi un neko daudz nekontrolē. Kalnu takas tīras, gruži savākti. Rosoties un pa laikam iedzerot rumu, pienāk arī vakars. Rīt atkal dosimies kalnos. Klīstot pa veikaliem, aprunājāmies ar vakardienas ruma pārdevēju, kas mums uzsauca ledu. Izrādās viņa strādā arī par policisti, jo vienā darbā nevar pietiekami nopelnīt. Īpaši ziemā, kad nav tūrisma sezona un ciemā paliek tikai 2000 iedzīvotāju. Par policista darbu saņem 550 $ mēnesī. Mēs nodomājām, ka varbūt viņai ir trīs darbi, jo tai pašā ēkā ir arī masāžas salons :)
Juris
2. Dec.
Pamodāmies Marcello mazajā hoteļa istabiņā un dodamies paēst konditorejā Lo De Haydee, kur beidzot izdodas dabūt normālu omleti un gaļas empanadas. Pēc tam ejam pāri tiltam uz nacionālā parka māju, reģistrēties kāpšanai uz Gorra Blanca. Iekšā ir foršs argentīniešu džeks, kas nevienam neko neaizliedz un izskaidro, kā visu darīt tā, lai nebūtu problēmas. Mūsu gadījumā jāaizpilda anketa, tad jāiet pie žandarmiem ar pasi reģistrēties, ka iziesim no Argentīnas un beigās vēl saka, ka jāsūta emails čīliešu parkam, ko es aizmirstu izdarīt. Žandarmi arī foršie un saka, lai mēs neesam nīkie un ejam apkārt kalniem un nākam atpakaļ pa Paso del Viento, nevis atpakaļ pa to pašu ieleju. Taisot tādu apli iznāk, gulēt 2 naktis uz lielā ledāja, kas foršā laikā nebūtu nekas, bet tipiskā Patagonijas vētrā varētu beigties slikti. Ka vajag iet apkārt, mums arī stāsta Marcello, bet viņš visu sazīmē pārāk optimistiski, jo saka, ka var vienā dienā uzraut augšā pārejā Paso Marconi un Gorra Blanca virsotnē. Noīrējam sniegkurpes un Jurim jaunu paklājiņu. Nopērkam vēl vienu gāzes baloniņu, lai būtu pilns, kaut arī jaunais prīmuss rullē uz efektivitāti un ekonomiju. Marcello atstājam pilsētas somas un viņš mums arī noorganizē transportu uz Rio Electrico par $AR1000. Katrs ņemam vienu nomiku un īso šņori. Sniega pitonus neņemam un žummārus ar ne. Pulksten 13 sākam iet pa mežainu taku un, pēc apmēram divām stundām, ierodamies omulīgā kalnu būdiņā, kas saucas Piedra del Fraile jeb Mūku Akmens. Tur nopērkam alu, kolu un pasūtam jēru ar rīsiem. Vēl vietējā meitene ir izcepusi smilšu mīklas pīrāgu ar bumbieru marmelādi, ko mēs ar nobaudām, dzerot kafiju. Vispār lepni! No katra iekasē arī $AR300 par takas izmantošanu, jo tā iet caur privātu zemi. Mēs vēl prasām, vai nevar nopirkt maizi, bet šamie saka, ka nē, jo to pārdodot pa šķēlei. Maize ir cepta uz vietas un beigās ar cepēju meiteni vienojāmies, ka viņa mums pārdos pus klaipu par $AR1000, kas ir $20 un droši, ka dārgākā maize, kas jebkad dzīvē pirkta. Vēlāk to ar baudu ēdam, smērējot virsū vietējo enerģijas gēlu, kas garšo kā zemeņu zapte. Taka iet pāri akmeņiem, līdz galā nonākam pie ezeriņa un tur atkal pa šņori jārāpjas pāri. Tālāk ir jāskatās un jābūvē tūriņi, jo taka uz 14. ezeru ir ļoti neizteikta.
Sančo
3.12.2019.
Mūsu vējainajā nometnē pamodāmies ap 8, sataisījāmies un pēc brokastu ķīseļa, izejam vēl pirms deviņiem. Sākumā taka ir stāva un pa klintīm un akmeņiem ved uz ledāju. Pūš diezgan stipri.
Juris
4 Dec 2019
Modinātājs skan 3:40 un, iededzis sarkano lukturi, sāku krāmēties, mēģinot nepamodināt pārējos būdas iedzīvotājus. Ārā jau brīžiem dzirdamas vēja brāzmas. Uzvāru ķīseli un kafiju, un tad dzirdu arī Jura modinātāju. Ap pieciem izejam ar sniegkurpēm, kaut arī sniegs pa nakti ir labi piesalis.
Sančo
5.12.2019.
Nakti pavadījām Piedra del Fraile apmetnē būdā. Gulēšana bija ērta. Paēdām pie baltmaizniekiem brokastis - tas ir baltmaizi ar sviestu un iebiezināto pienu, kas Argentīnā ir tradicionāls ēdiens. Tālāk divu stundu gājiens pa zināmo taku līdz Rio Elektrico tiltam. Pa ceļam satikām to pašu kāpēju pāri, ko redzējam iepriekš. Viņi atkārtoti mēģinās uzkāpt vienā no kalniem. Izejot uz ceļa, duram El Chalten virzienā, ar cerību kādu nostopēt. Pēc neilga laika viens čalītis arī apstājās, Sančo nokaulē 1000 A$, prasīto 1500 vietā un ap 13.00 esam ciemā. Mums atkal jāpaveic visādi darbi, taču vispirms iedzeram, pēc tam pēc kārtas nomazgājamies dušā, atkal iedzeram un tad gan sākam strādāt. Sazināmies arī ar mājiniekiem - man izrādās šodien kāzu jubileja, tāpēc sasveicu savu Ievu. Pēc tam jāpierakstās tūrisma centrā, ka esam atpakaļ, tas pats jāizdara žandarmērijā. Aiznesam veļas maisu uz mazgātavu. Vēl jāgatavojas 3. kalnu cēlienam, ko sāksim rīt. Tāpēc apstaigājam visus pārtikas veikalus, jo pie Marijas nekas, ko mums vajag, nav - pat rums izbeidzies! Lielāko daļu, ko nopērkam, apēdam, piekožot pie ruma - tas ir sieru, olīvas, riekstus.
Juris
6 Dec 2019
Pamostamies pie Marcello, bet šoreiz brokastīs ir aizrunātas olas. Tās gan sataisītas "Gunčas stilā" t.i. pusjēlas . Aizejam noīrēt Jurim paklājiņu un klinšu kāpšanas čības. Pa ceļam atrodam kārtīgu jeņķu stila kafejnīcu, kur var dabūt flat white un americano. Izrādās, tur var arī dabūt brokastu olmaizes. Paklājiņi ir plāni un Juris noīrē divus. Sakrāmējušies prasām, lai tante izsauc taksi. Taksists mazāk par $A1500 neatlaižas un braucot uzzinām, ka viņš strādā arī kā pilsētas ambulances vadītājs. Pa jau pazīstamo meža taku duram uz Piedra del Fraile. Pa ceļam satiekam gaļas govis ar teļiem. Ierodamies jau ierastajā būdā un gatavojamies dabūt ko dzeramu, kad pa durvīm ieveļas mums pazīstamais argentīniešu duo no ledus laukiem. Viņi pārgulējuši vēl vienu nakti pārbāztā čīliešu būdā uz ledāja un tad maldoties krusā, tikuši lejā, kur iepriekšējo nakti pavadījuši savā teltī Playitta. Uzzinām, ka šie saucas Manuel un Gonzallo un dzeram Yerba mate un ēdam labākās jēra gaļas empanadas.
Sančo
7.12.2019.
Šodien bija interesanta, piedzīvojumiem bagāta, bet diemžēl pēdējā diena kalnos. Ceļamies ap 5 un pēc brokastu ķīseļa ar Yerba mate tēju plkst. 6.30 sākam soļot Aguja Guillaumet kalna virzienā. Mērķis ir pietuvoties virsotnei un kas zina - varbūt uzkāpt, tāpēc līdzi ir arī klinšu kāpšanas inventārs, cami, klinšu kāpšanas čībiņas. Sākumā jāiet pa lēzenu sniegu, pēc tam diezgan garš nobiru posms, līdz jāsāk līst klinšainā kuluārā, kas ved uz pāreju.
Juris